016 Oskar

Oskar Terefenko

Data urodzenia: 02.02.2002
Podstawowa diagnoza: autyzm

02.02.2002 to dla nas data magiczna, niezapomniana i jedna z najszczęśliwszych w życiu „nareszcie jest przy nas  nasz wyczekany i najukochańszy synek Oskar”. Przez pierwsze miesiące rozwijał się normalnie choć dużo wolniej niż inne dzieci. Lekarze twierdzili, że to skutek otyłości jednak do drugiego roku życia jego domem były szpitale: Krosno (nawracające zapalenie oskrzeli) i Kraków (refluks żołądkowo-przełykowy prowadzący do zapalenia oskrzeli). Gdy  w  wieku 2 lat stwierdzono u niego autyzm  wczesnodziecięcy a następnie upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym świat przez  chwilę   przestał dla nas istnieć. Dręczyły nas pytania i brak zrozumienia „dlaczego  on…?, dlaczego nas to musiało spotkać…?”   Zdaliśmy sobie sprawę, że trzeba jak najszybciej  rozpocząć walkę z chorobą, o której niewiele się wiedziało dlatego zaczęliśmy szukać   odpowiedzi  jak  pomóc naszemu dziecku.
Oskarek nie mówi i nie sygnalizuje potrzeb fizjologicznych. Rozumie średnio i wykonuje jedynie proste polecenia. Komunikuje się za pomocą mimiki i prostych gestów (pociąganie za rękę w kierunku rzeczy którą chce).

Jakby tego było mało w wieku 5 lat przeszedł w Rabce operację na płucach (dekortykacja z powodu ropniaka).

Pomimo tego wszystkiego jest pogodnym i często uśmiechającym się dzieckiem.
Autyzmu nie leczy się farmakologicznie. Jakiekolwiek efekty przynieść może długa, mozolna i bardzo kosztowna rehabilitacja. Oskar uczęszcza do szkoły specjalnej, logopedy na terapię sensoryczną, behawioralną oraz hipoterapię. Uczestniczył również raz w delfinoterapii. Te wszystkie zajęcia oraz turnusy rehabilitacyjne są dla nas sporym  wydatkiem jednak mamy świadomość tego, że najmniejsza przerwa w  terapii jest dla Oskarka czasem straconym. Nie możemy na to pozwolić dlatego niezbędne jest nam Państwa wsparcie.

Wszystkim dobrego serca z góry serdecznie dziękujemy

 

Wpłaty prosimy kierować na konto:
Fundacja Dobra Wioska

PKO BANK POLSKI S.A.
74 1440 1387 0000 0000 1289 2926

tytułem:
Darowizna na pomoc i ochronę zdrowia 016 Oskar